Depresja – jak może pomóc psycholog?

Depresja przez wielu ludzi wciąż nie jest traktowana jak choroba. W rzeczywistości jednak depresja jest chorobą i powinna być leczona tak samo, jak każda inna dolegliwość. Kiedy mamy grypę, idziemy do lekarza, bierzemy zwolnienie i zażywamy tabletki konsultując się z lekarzem. Kiedy mamy depresję, często słyszymy tylko, by wziąć się w garść, przestać się mazać i wziąć życie w swoje ręce. To najgorsze, co można powiedzieć osobie w depresji. Takie słowa-motywatory nie pomogą. Pomóc może jedynie psycholog i psychoterapia.

Warto przede wszystkim podkreślić, że istnieje wiele leków na depresję. Przedstawiane są nam jako złoty środek – wystarczy połknąć magiczną tabletkę i problem mija. W rzeczywistości jednak problem nie mija, a jedynie zostaje na chwilkę przytłumiony. Środki farmakologiczne nie usuwają przyczyny problemu, działają jedynie doraźnie, w sytuacji, gdy nagle potrzebujemy szybkiego działania. Problem jednak wciąż pozostaje nierozwiązany, a depresja pogłębia się. Pomóc może jedynie psychoterapia. Psychoterapeuta potrafi zdiagnozować depresję i jej stadium, potrafi też zdecydować, czy konieczna jest wizyta w gabinecie psychiatrycznym, czy może wystarczy jedynie kilka sesji psychoterapii, by pacjent wyszedł z sideł depresji.

Szukasz dobrego psychoterapeuty?
Zobacz naszą ofertę: psychoterapia Warszawa Mokotów

Aby psychoterapia miała jakikolwiek sens i by mogła być skuteczna, konieczne jest zrozumienie jej przyczyny. Z czego wynika depresja? Z przewlekłego stresu? Z obciążającej psychicznie pracy? A może ma związek z przeżyciami z dzieciństwa, które tłumione i spychane do nieświadomości powracają w dorosłym życiu, obracając nasz świat do góry nogami? Aby możliwa była pomoc, konieczne jest dotarcie do istoty problemu i przepracowanie złych emocji, które nie pozwalają nam cieszyć się życiem.

Depresja jest problemem coraz większej ilości osób. Dziś wiemy na jej temat już całkiem sporo, wciąż jednak mamy obawy przed poproszeniem o pomoc specjalisty. Zupełnie niepotrzebnie, pomoc psychoterapeuty to żaden wstyd, a jedynie świadectwo dojrzałości i dbałości o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *