Jak wygląda psychoterapia w przypadku depresji?

Depresja to dość często spotykany problem w społeczeństwie, z którym boryka się wiele osób, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, czy też trafia na osobę, która go odpowiednio pokieruje na leczenie, dlatego też jest mnóstwo osób z depresją, która nie została zdiagnozowana.

Przyczyny depresji mogą być bardzo różne jednak najczęściej ma na to wpływ uzależnienie, samotność, nieradzenie sobie z pracą, nauką, czy też problemy finansowe, a także różnego rodzaju zobowiązania, czy nawet jeszcze inne kwestie. W przypadku depresji leczenie może być długie i dość skomplikowane. Może ono przebiegać dwutorowo, gdzie stosuje się nie tylko psychoterapię, ale i również włącza się leczenie farmakologiczne.

Jeśli chodzi o psychoterapię w leczeniu depresji to najczęściej w zdecydowanej mierze opiera się ona na rozmowie ze specjalistą, jakim jest psychoterapeuta. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie problemu, a także i wprowadzenie zmian. Po rozmowach z pacjentem dobry specjalista jest w stanie nie tylko postawić skuteczną diagnozę, rozpoznać problem, ale także znaleźć rozwiązanie problemu i wdrażać to. Celem takiej psychoterapii, jeśli jest ona oczywiście dobrze przeprowadzana jest zmiana sposobu myślenia i zachowania pacjenta na takie, które są odpowiednie. Najczęściej mają to być takie zmiany, które sprawią, że dana osoba będzie mogła normalnie żyć i funkcjonować.

Bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o psychoterapię jest to, aby pacjent dobrowolnie się na nią zdecydował, a nie na skutek namowy, czy nacisku ze strony osób trzecich. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, iż taka taka psychoterapia zazwyczaj jest długofalowa- trwa nawet przez wiele miesięcy. Taka decyzja musi być zatem całkowicie świadoma i dobrowolna, gdyż w innym przypadku trudno byłoby tą osobę zmobilizować do częstych wizyt, a także rozmów ze specjalistą.

W przypadku depresji mało kto jest w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie, dlatego też bardzo ważne jest to, aby osoba, która się z tym zmaga dobrowolnie udała się na terapię, która będzie miała pozytywny wpływ na jej życie.

Photo by Jure Širić from Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *