Jak wygląda psychoterapia w przypadku depresji?

Depresja to dość często spotykany problem w społeczeństwie, z którym boryka się wiele osób, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, czy też trafia na osobę, która go odpowiednio pokieruje na leczenie, dlatego też jest mnóstwo osób z depresją, która nie została zdiagnozowana.

Przyczyny depresji mogą być bardzo różne jednak najczęściej ma na to wpływ uzależnienie, samotność, nieradzenie sobie z pracą, nauką, czy też problemy finansowe, a także różnego rodzaju zobowiązania, czy nawet jeszcze inne kwestie. W przypadku depresji leczenie może być długie i dość skomplikowane. Może ono przebiegać dwutorowo, gdzie stosuje się nie tylko psychoterapię, ale i również włącza się leczenie farmakologiczne.

Jeśli chodzi o psychoterapię w leczeniu depresji to najczęściej w zdecydowanej mierze opiera się ona na rozmowie ze specjalistą, jakim jest psychoterapeuta. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie problemu, a także i wprowadzenie zmian. Po rozmowach z pacjentem dobry specjalista jest w stanie nie tylko postawić skuteczną diagnozę, rozpoznać problem, ale także znaleźć rozwiązanie problemu i wdrażać to. Celem takiej psychoterapii, jeśli jest ona oczywiście dobrze przeprowadzana jest zmiana sposobu myślenia i zachowania pacjenta na takie, które są odpowiednie. Najczęściej mają to być takie zmiany, które sprawią, że dana osoba będzie mogła normalnie żyć i funkcjonować.

Bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o psychoterapię jest to, aby pacjent dobrowolnie się na nią zdecydował, a nie na skutek namowy, czy nacisku ze strony osób trzecich. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, iż taka taka psychoterapia zazwyczaj jest długofalowa- trwa nawet przez wiele miesięcy. Taka decyzja musi być zatem całkowicie świadoma i dobrowolna, gdyż w innym przypadku trudno byłoby tą osobę zmobilizować do częstych wizyt, a także rozmów ze specjalistą.

W przypadku depresji mało kto jest w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie, dlatego też bardzo ważne jest to, aby osoba, która się z tym zmaga dobrowolnie udała się na terapię, która będzie miała pozytywny wpływ na jej życie.

Photo by Jure Širić from Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *