Kiedy przy depresji niezbędna jest pomoc psychologa

Depresja jest chorobą.

Znane i za często stosowane leki antydepresyjne  nie powinny zastąpić rozmowy z psychologiem, czy jeśli zajdzie taka potrzeba nawet z psychiatrą. Zawsze pierwszym i tak naprawdę najważniejszym krokiem zmierzającym do wyleczenia depresji jest zrozumienie jej przyczyn. Bez tego chorobę możne jedynie zaleczyć, a nie pozbyć się jej ze swojego życia już na stałe.

Bardzo często bowiem zdarza się, że depresja ma bardzo konkretne przyczyny, których zrozumienie i zaakceptowanie pozwoli na całkowite wyleczenie. Jak się okazuje, w przypadku mężczyzn winę za pojawienie się stanu depresji najczęściej ponoszą problemy finansowe oraz niskie poczucie własnej wartości ( mężczyźni z różnych powodów nie czują się wystarczająco męscy, co bardzo często doprowadza ich do pozbycia się pewności siebie). Natomiast w przypadku kobiet najczęstsze przyczyny depresji ( według danych psychologów) to osamotnienie, rozpadu związku ( niekoniecznie takiego długoletniego), nagromadzonego lęku oraz przemęczenia.

Zawsze podstawą do walki z depresją powinna być profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia, a środki farmakologiczne służyć powinny jej jedynie jako uzupełnienie. Tylko psychoterapeuta będzie w stanie ocenić jakie ewentualne dodatkowe środki należy podjąć, aby zwalczyć chorobę zwaną depresją. Farmakologia w pewnych sytuacjach niestety musi być jedyną formą leczenia. Ma to miejsce w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia z pacjentem nie ma jakiegokolwiek kontaktu, zatem to jedyna forma leczenia depresji, jaka ma możliwość zostać zastosowana.

Psychoterapia Warszawa Żoliborz – dowiedz się więcej co oferujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *