Pomoc psychologa w depresji

Osoby w depresji, o ile już zdecydują się sięgnąć po fachową pomoc, często zastanawiają się, do kogo powinni się udać – do psychologa czy do psychiatry? Odpowiedź nie jest prosta, jednak warto podkreślić, że psycholog potrafi określić stan pacjenta i konieczność pojawienia się w gabinecie psychiatrycznych bądź jej brak. Jeśli psycholog stwierdzi, że w danym przypadku konieczna jest fachowa pomoc psychiatryczna, skieruje on swojego pacjenta do odpowiedniego gabinetu. Jeżeli jednak okaże się, że psycholog potrafi pomóc, rozpoczyna się zwykle psychoterapia.

Aby psychoterapia mogła zaistnieć, konieczne jest postawienie diagnozy. Czy każdy smutek i lęk to od razu depresja? Oczywiście, że nie. Nie każdy gorszy dzień musi być od razu depresją. Depresji towarzyszą najczęściej dolegliwości somatyczne i emocjonalne, jest to choroba bardzo złożona, a zarazem niezwykle niebezpieczna. Psycholog potrafi zdiagnozować, czy nasz smutek jest depresją, czy tylko gorszym okresem w życiu. Jeśli realny okaże się pierwszy wariant, należy rozpocząć terapię.

Psychoterapia Warszawa Żoliborz
Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę!

Psychoterapia musi rozpocząć się od zrozumienia istoty i przyczyny problemu. Depresja nie jest przypadkiem. Zawsze z czegoś wynika, zawsze ma jakieś podłoże. Często wydaje się nam, że to absurd, że bogaty aktor, który ma w życiu wszystko, nagle zapada na depresję i chce popełnić samobójstwo. Nie wiemy jednak, że te sam aktor, którego oglądamy w telewizji miał w dzieciństwie bardzo trudne relacje z rodzicami, przez co teraz, w dorosłym życiu nie potrafi zbudować trwałego związku, a co za tym idzie, nie umie być szczęśliwy, a nie widzi sensu życia w pojedynkę. Nie wiemy, co dzieje się w głowie człowieka, póki nie zostaniemy wpuszczeni do jej wnętrza. Temu właśnie służy psycholog, który stara się poznać i zrozumieć przyczynę depresji, a w następnym kroku podjąć jej leczenie. Czasami psychoterapia jest wystarczająca, zdarza się jednak, że konieczna jest wizyta w gabinecie psychiatrycznym i zażywanie odpowiednich środków farmakologicznych.

Warto podkreślić, że depresja jest chorobą bardzo niebezpieczną, nie wolno więc jej bagatelizować, trzeba od razu zgłosić się do gabinetu psychologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *