Psycholog a terapeuta

W potocznym języku często używa się słów “psycholog” i “psychoterapeuta” zamiennie. Nie jest to do końca właściwe podejście, bo chociaż istnieją specjaliści, którzy są jednocześnie psychologami i psychoterapeutami, to jednak można być terapeutą nie będąc psychologiem i na odwrót. Warto jest być świadomym tych różnic szczególnie przy wyborze specjalisty, do którego zgłosimy się o pomoc.

Psychologiem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Psycholog może udzielać pomocy psychologicznej oraz stosować psychoedukację, jednak psychoterapia jest znacznie głębszym i poważniejszym procesem, do którego psycholog bez dodatkowych szkoleń nie jest uprawniony. Oprócz pracy w poradnictwie, psycholog może specjalizować się w wielu innych dziedzinach: psychologii transportu, orzecznictwie psychologicznym, neuropsychologii, marketingu, zarządzaniu i wielu innych.

Psychologów możemy spotkać w wielu instytucjach, takich jak ośrodki interwencji kryzysowej, szkoły, szpitale, korporacje, telewizja i wiele innych. Psycholog może po uzyskaniu tytułu magistra rozpocząć naukę w szkole psychoterapii, która zazwyczaj trwa około 4 lat i przygotowuje go do pracy psychoterapeutycznej. Istnieje kilka głównych nurtów psychoterapii, w których można się szkolić: behawioralna, poznawcza, psychodynamiczna, humanistyczna, systemowa. Dodatkowo psychoterapeuta może specjalizować się w terapii dziecięcej, indywidualnej, par lub całych rodzin. Inną ważną cechą zawodu psychoterapeuty jest fakt, że nie tylko psycholog może ten zawód uprawiać.

Jeśli chcesz zbudować trwały i satysfakcjonujący związek zobacz co oferujemy w tym kierunku. Psychoterapia Warszawa Mokotów. Sprawdź nas.

Do szkoły psychoterapii przyjmowane są także osoby posiadające tytuł magistra w innych dziedzinach, dlatego właśnie dosyć często możemy spotkać psychoterapeutów, którzy jednocześnie ukończyli studia medyczne i są lekarzami psychiatrii. Wybierając psychoterapeutę dla siebie warto również sprawdzić, w jakich przypadkach przede wszystkim się o specjalizuje, ponieważ część specjalistów specjalizuje się w konkretnych dziedzinach, na przykład psychoterapii uzależnień i przede wszystkim przyjmują oni klientów z daną trudnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *