W potocznym języku często używa się słów “psycholog” i “psychoterapeuta” zamiennie. Nie jest to do końca właściwe podejście, bo chociaż istnieją specjaliści, którzy są jednocześnie psychologami i psychoterapeutami, to jednak można być terapeutą nie będąc psychologiem i na odwrót. Warto jest być świadomym tych różnic szczególnie przy wyborze specjalisty, do którego zgłosimy się o pomoc.
Psychologiem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Psycholog może udzielać pomocy psychologicznej oraz stosować psychoedukację, jednak psychoterapia jest znacznie głębszym i poważniejszym procesem, do którego psycholog bez dodatkowych szkoleń nie jest uprawniony. Oprócz pracy w poradnictwie, psycholog może specjalizować się w wielu innych dziedzinach: psychologii transportu, orzecznictwie psychologicznym, neuropsychologii, marketingu, zarządzaniu i wielu innych.
Psychologów możemy spotkać w wielu instytucjach, takich jak ośrodki interwencji kryzysowej, szkoły, szpitale, korporacje, telewizja i wiele innych. Psycholog może po uzyskaniu tytułu magistra rozpocząć naukę w szkole psychoterapii, która zazwyczaj trwa około 4 lat i przygotowuje go do pracy psychoterapeutycznej. Istnieje kilka głównych nurtów psychoterapii, w których można się szkolić: behawioralna, poznawcza, psychodynamiczna, humanistyczna, systemowa. Dodatkowo psychoterapeuta może specjalizować się w terapii dziecięcej, indywidualnej, par lub całych rodzin. Inną ważną cechą zawodu psychoterapeuty jest fakt, że nie tylko psycholog może ten zawód uprawiać.
Do szkoły psychoterapii przyjmowane są także osoby posiadające tytuł magistra w innych dziedzinach, dlatego właśnie dosyć często możemy spotkać psychoterapeutów, którzy jednocześnie ukończyli studia medyczne i są lekarzami psychiatrii. Wybierając psychoterapeutę dla siebie warto również sprawdzić, w jakich przypadkach przede wszystkim się o specjalizuje, ponieważ część specjalistów specjalizuje się w konkretnych dziedzinach, na przykład psychoterapii uzależnień i przede wszystkim przyjmują oni klientów z daną trudnością.