Poradnia leczenia nerwic

Nerwica jest poważną chorobą, która wymaga specjalistycznej pomocy. Można pokusić się o stwierdzenie, że zaburzenia nerwicowe stały się chorobą cywilizacyjną charakterystyczną dla naszych czasów, ponieważ szacuje się, że na różne ich rodzaje może cierpieć nawet do 20% społeczeństwa w krajach wysokorozwiniętych.

Choroba ta związana jest z przeżywaniem lęku o różnym nasileniu. Przyczyny nerwic mogą być różne. Najogólniejszy podział wyróżnia przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych pierwszych należą zmienne związane z osobowością i temperamentem chorego, jego sposób spostrzegania świata i przeżywania uczuć. Natomiast druga grupa jest bardziej różnorodna i możemy w niej znaleźć czynniki społeczne, takie jak stresująca praca, traumatyczne wydarzenia, które dotyczą pacjenta lub jego bliskich, choroby przewlekłe oraz wszystkie inne, które mogą negatywnie oddziaływać na nasz stan psychiczny. Bardzo często występującym zaburzeniem jest tak zwany lęk uogólniony, który jest przeżywany przez pacjenta stale i nie dotyczy niczego konkretnego.

Jest on związany z ciągłym zamartwianiem się, pisaniem ciemnych scenariuszy oraz przewidywaniem najgorszego. Inny rodzaj nerwic to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli inaczej nerwica natręctw. Głównym problemem w tym rodzaju nerwicy jest występowanie natrętnych myśli, których chory nie może pozbyć się w inny sposób, niż poprzez wykonanie jakiejś czynności. Osoby takie potrafią myć ręce kilkadziesiąt razy dziennie mimo tego, że się nie ubrudziły.

Masz zaburzenia nerwicowe? Sprawdź jak możemy Ci pomóc. Psychoterapia Warszawa Mokotów. Zadzwoń. Porozmawiamy.

Do nerwic zaliczają się także zaburzenia powstające po przeżyciu traumy, czyli zespół stresu pourazowego. Leczenie nerwic jest dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta i zależy ono od rodzaju nerwicy oraz stopnia zaawansowania objawów. Zazwyczaj przebiega ono dwutorowo – z jednej strony pacjent jest pod opieką lekarza psychiatry, który dobiera leki zmniejszające poziom lęku, natomiast z drugiej pacjent uczestniczy w psychoterapii, która pozwala lepiej zrozumieć swoje emocje oraz zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *