Poradnia leczenia nerwic. W jaki sposób leczy się zaburzenia nerwicowe

Zaburzenia nerwicowe potrafią bardzo utrudnić życie. Dlatego nie warto odsunąć ich leczenia, które może znacząco poprawić jakość codziennego życia.

Zaburzenia nerwicowe, dalej zwane nerwicą, neurozą i określane na wiele jeszcze innych sposobów, mogą być bardzo różne. W tej kategorii mieszczą się zarówno zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, potocznie znane jako nerwica natręctw, jak i lęki, fobie, zaburzenia dysocjacyjne, różniące się od psychozy tym, że chory ma świadomość występowania zaburzeń.

Porania leczenia nerwic

Charakterystyczne w wielu przypadkach są również objawy somatyczne. Potrafią być do tego stopnia intensywne, iż chory nie zdaje sobie sprawy, że jego dolegliwości tak naprawdę mają swoje źródło w psychice – w stłumionych emocjach i traumach, nierozwiązanych konfliktach czy w nieprawidłowej neurofizjologii.

W przypadku zaburzeń nerwicowych najskuteczniejszą metodą leczenia, która przynosi trwałe zmiany, jest psychoterapia. Dlatego należy zdawać sobie sprawę, że poradnia leczenia nerwic to miejsce, które będziemy odwiedzać wielokrotnie przez dłuższy czas. Jak długo? To zależy od nasilenia objawów oraz od pierwotnej przyczyny zaburzeń.

Masz zaburzenia nerwicowe? Sprawdź jak możemy Ci pomóc. Psychoterapia Warszawa Mokotów. Zadzwoń. Porozmawiamy.

Owszem, w leczeniu nerwic stosuje się również leki. Przy zaostrzonych objawach, które nie pozwalają normalnie funkcjonować, nie da się bez nich rozpocząć terapii. W miarę jej trwania można zazwyczaj z czasem odstawić medykamenty. Nie w każdym przypadku zresztą są one niezbędne. Wspomagać leczenie mogą również różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które pomagają radzić sobie z paniką i zmniejszać dokuczliwość somatycznych objawów.

W leczeniu zaburzeń nerwicowych najbardziej wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna. Pozwala ona rozpoznać nieprawidłowe schematy myślenia oraz wyjść poza nie. Tym samym przełamuje pętle pozytywnego wzmocnienia, które nie pozwalają samodzielnie wyzwolić się z zaburzeń. Terapia oczywiście wyjdzie poza określone schematy poznawcze i zachowania dzielące się tu i teraz, jeżeli do wyzwolenia się nerwicy przyczyniły się przeżyte traumy lub doświadczenia z wczesnych etapów życia. Bardzo ważny jest więc wybór specjalisty, który budzi zaufanie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ma profesjonalne podejście. To gwarantuje szansę na sukces w leczeniu nerwic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *