Jaki jest dobry psychoterapeuta?

Aby można było przeprowadzić terapię psychologiczną musi w tym uczestniczyć nie tylko pacjent, ale i również psychoterapeuta, którym to może być psycholog, lub psychiatra, tylko oni mają uprawnianie i kompetencje do tego, aby przeprowadzać tego typu terapie.

Aby można było zostać psychoterapeutą to koniecznie trzeba ukończyć studia wyższe z zakresu psychologii, psychiatrii, pedagogiki, czy też medycyny. Jednak aby być uprawnionym psychoterapeutą, to również jeszcze trzeba ukończyć profesjonalne szkolenia podyplomowe właśnie z psychoterapii. Takie szkolenie jest dość wymagając i angażuje przyszłego psychoterapeutę w takim stopniu, aby później mógł on jak najlepiej poznać i zrozumieć pacjenta, z którym będzie miał do czynienia.

Jaki jest dobry psychoterapeuta?

Jeśli chodzi o osobę psychoterapeuty to najczęściej dzieje się tak, że oni specjalizują się w konkretnej tematyce, aby w jej zakresie przeprowadzać psychoterapie. W przypadku konkretnych podziałów, to wyróżnia się na przykład takie jak leczeni zaburzeń, uzależnień, czy też terapie rodzinne, lub dziecięce. Dobry psychoterapeuta to z całą pewnością taki, który bez oporów i problemów przedstawi pacjentowi, bądź bliskiej jego osobie potwierdzenie swoich kwalifikacji w tym zakresie.

Ponadto jest to taka osoba, która cechuje się nie tylko odpowiednimi kwalifikacjami, które uprawniają do wykonywania danych czynności, ale jednak przede wszystkim ktoś, kto ma również odpowiednie predyspozycje indywidualne. Liczy się tu także charakter, umiejętność słuchania, kojarzenia faktów, a także zrozumienia i empatii w kierunku do osoby, czy grupy, z którą w danym momencie on współpracuje. Nie można zapominać też o tym, że zawsze pozytywnym aspektem takiego specjalisty jest posiadane przez niego doświadczenie, które nabył na skutek pracy z innymi.

Znalezienie dobrego psychoterapeuty, który będzie w stanie pomóc z konkretnym problemem jest bardzo ważne i ma to duży wpływ na to, jak będzie przebiegała taka terapia, a także oczywiście i na to, czy będzie ona skuteczna.

Photo by rawpixel.com from Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *