Niepokoje i dziwne lęki – konieczna pomoc psychologa

Psychologowie określają wszelkiego rodzaju lęki jako jako stany psychiczne, w którym dana osoba odczuwa silne poczucie zagrożenia, nawet jeżeli nie jest ono spowodowane realnymi przesłankami. Tak naprawdę stany lękowe uzależnione są od indywidualnych przeżyć danego człowieka oraz sytuacji, które akurat w nim budzą niepokój, a nawet bardzo silny lęk.

Niezwykle często za winnego przeżywania lęków uważa się między innymi przeżycia z dzieciństwa, te niezbyt miłe, nawet jeżeli osoba borykająca się z problemami lękowymi nie jest świadoma tego, jak zdarzenia z przeszłości wpływają na jej doczesne życie. Psychologowie wyróżniają kilka stanów lękowych.

Jednym z nich są fobie.

Fobie od zwykłego lęku różnią się przede wszystkim tym, iż w przypadku pierwszym strach spowodowany jest rzeczami czy sytuacjami, które tak naprawdę w rzeczywistości nie sprawiają jakichkolwiek problemów czy groźnych i niebezpiecznych sytuacji. Fobie uznać można zatem za formę leku bardzo irracjonalnego, nie odnajdującego wiarogodnych powodów do zaistnienia w życiu codziennym. Kolejnym z rodzai lęków, występujących równie często co fobie, jest zespół lęku napadowego. Taki stan wiąże się z częstymi atakami paniki, w wyniku którego pojawia się silny stres i ogromne przerażenie, bez jakiegokolwiek wyraźnego powodu.

Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę: psychoterapia Warszawa Mokotów

Poza samym strachem, przy zespole lęku napadowego bardzo często wystąpić może również przyspieszona akcja serca, mniej lub bardziej silne bóle odczuwane w okolicach klatki piersiowej, pojawiające się trudności w oddychaniu, nudności, wymioty oraz bóle głowy. Do ataku paniki dojść może w każde sytuacji, nawet podczas wykonywania ulubionych czynności, które zamiast lęku powinny przynosić relaks i odprężenie. Napad pojawia się znienacka, nie wywołany nawet drobną sytuacją stresową. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne także klasyfikowane są jako pewnego rodzaju stany lękowe. Ich zaistnienie związane jest z powtarzalnością pewnych czynności, będących dla danej osoby już niemal obsesją. Czynności te mogą być bardzo zróżnicowane od ciągłego mycia rąk aż po liczenie wszystkiego czy nieustanne sprzątanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *