Terapia u psychologa – kiedy warto skorzystać z pomocy

Zaburzenia psychiczne przestają być tematem tabu. To słuszne – chociażby epizod depresyjny według różnych szacunków chociaż raz w swoim życiu przeżyło bądź przeżyje od 1/6 do ¼ mieszkańców krajów rozwiniętych. Także Polacy coraz częściej sięgają po pomoc w wypadku różnych problemów psychicznych. Kiedy należy wybrać się chociażby na konsultację.

Na początek pokrótce dokonajmy rozróżnienia. Zdrowiem psychicznym człowieka zajmują się lekarze psychiatrzy, psychologowie oraz psychoterapeuci. To różne zawody i w różny sposób pomagają pacjentom. Większość terapeutów jest psychologami po dodatkowej szkole psychoterapii, nie jest więc dużym nadużyciem, kiedy potocznie mówimy: terapia u psychologa. A jeżeli nie wiemy, jakiej pomocy potrzebujemy, najprościej wybrać się na konsultację do psychologa lub psychiatry, który wskaże nam, gdzie ewentualnie udać się dalej.

Wróćmy jednak do tego, kiedy skorzystać z pomocy. Wielu specjalistów powtarza, że jeśli rozważamy pójście na terapię, to dobry znak, że jej potrzebujemy. Na pewno potrzebna jest w przypadku zaburzeń nastroju oraz nałogów. Inne sytuacje, kiedy pomoc specjalisty pomoże nam lepiej sobie poradzić z problemami, to wszelkie kryzysy psychologiczne: duży stres w życiu, utrata pracy, strata bliskiej osoby, rozpad związku lub kryzys w nim, problemy w porozumieniu się z dzieckiem. Czasem może się okazać, że nie potrzebujemy pełnej, trwającej od paru miesięcy do kilku lat, terapii, a pomóc może kilka spotkań z psychologiem.

Psychoterapia Warszawa Mokotów
Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę!

Problemy, z którymi ludzie przychodzą do specjalistów – i wcale nie trzeba się krępować szukania pomocy w takich wypadkach – to duża nieśmiałość, problemy w nawiązywaniu relacji, nieumiejętność utrzymania związków, trudności w odpowiedzi na pytania o to, kim jestem, co chcę naprawdę robić z życiu. Mogą to być więc i sprawy poważne, oddziałujące na jakość życia i na nasze otoczenie, jak i kwestie bardzo egzystencjalne i dotyczące wewnętrznych przemyśleń i rozterek.

Na pewno jeśli czujemy, że nie poradzimy sobie z czymś sami, a zwrócić się do bliskich i przyjaciół nie umiemy lub nie są oni w stanie nam pomóc – wsparcie psychologiczne i terapia są co najmniej warte spróbowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *