Bardzo często niestety zdarza się, że leczenie depresji jest długie i niekiedy bardzo ciężkie. Leczenie depresji przeprowadzać można tak naprawdę na dwa sposoby. Pierwszy to farmakoterapia, drugi natomiast to psychoterapia. Ma ona przede wszystkim dać odpowiedź na pytanie, jakie czynniki w głównej mierze odpowiedzialne są za pojawienie się stanów depresyjnych u pacjenta.
Psychoterapia bardzo często okazuje się być również niezwykle skuteczna w przypadku osób mających poważne problemy z różnego rodzaju uzależnieniami. Niekiedy staje się pomocna również w rehabilitacji pacjentów po przebytych chorobach psychicznych. Na czy tak naprawdę polega psychoterapia w przypadku osób pogrążonych w depresji?
Chodzi przede wszystkim o umiejętnie prowadzoną rozmowę. To właśnie dzięki niej, jeśli zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem pewnych technik, można ustalić wszystkie mechanizmy jakie przyczyniły się do zaistnienia choroby. Jak wiadomo, eliminacja i znajomość przyczyn wystąpienia danego problemu znacznie ułatwia skuteczne pozbycie się go. Skuteczna psychoterapia przyczynia się do zmiany sposobu życia oraz myślenia osoby, która jeszcze przed rozpoczęciem leczenia zmagała się z poważnymi problemami natury depresyjnej. Aby jednak psychoterapia mogła zostać podjęta, koniecznie na jej wszczęcie wyrazić zgodę przede wszystkim musi sam pacjent.
Samodzielny wybór (bez nacisku najbliższych, a nawet psychoterapeuty – z jego strony byłoby to nieprofesjonalne) w tym przypadku stanowi jeden z kroków, które mogą doprowadzić chorego do szczęśliwego zakończenia walki z chorobą. Psychoterapia depresji to poznanie przyczyn i próba zrozumienia pochodzenia stanów depresyjnych. Często wspomagana jest również odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Istnieją jednak takie przypadki, w których dla skuteczności terapii nie należy prowadzić jednocześnie psychoterapii oraz farmakoterapii. Główną taką sytuacją jest przypadek, w którym depresja nie ma bezpośredniego związku ze stanem psychicznym i problemami konkretnej osoby.