Psychoterapia – rodzaje i metody

Psychoterapia jest jedną z najbardziej powszechnych metod stosowanych w leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń, schorzeń czy nieprawidłowości wynikających z funkcjonowania ludzkiej psychiki. Współczesna psychoterapia opiera się na wielu rożnych metodach leczenia. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Założenia, jakimi kieruje się psychoterapia bazują na kilku różnorodnych naukach, przede wszystkim czerpią najwięcej wartości z medycyny, psychologii oraz filozofii. Nie każdy jednak może prowadzić psychoterapię. Do prowadzenia tego typu działań upoważnieni są jedynie wykwalifikowani specjaliści, posiadający stosowne potwierdzenie tych praw. Psychoterapeuta obowiązkowo musi posiadać wyższe wykształcenie medyczne, psychologiczne lub pedagogiczne. Dodatkowo konieczne będzie posiadanie stosownych certyfikatów potwierdzających zdobycie stosownej wiedzy z zakresu psychoterapii.
Psychoterapia jest niezwykle szeroką dziedziną wiedzy. Jeśli chodzi o metody leczenia stosowane w tej dziedzinie, to wyróżnić można przede wszystkim:

  • terapię poznawczo-behawioralną, która uważana jest przez wielu za jedną z najskuteczniejszych metod. Głównym celem tej metody jest odzwyczajenie pacjenta od szkodliwych dla niego zachowań, zmieniając przy tym sposób jego myślenia oraz pewne charakterystyczne zachowania;
  • terapię humanistyczną, która zakłada, że każdy człowiek ma w sobie ogromny potencjał, tylko nie każdy jest w stanie go samodzielnie odkryć. Terapia często jest niezbędna dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. W zależności od skali problemu terapia może być krótkoterminowa lub długoterminowa;
  • terapię Gestalt, która jest terapią długoterminową, polegającą przede wszystkim na zwiększeniu świadomości pacjenta odnośnie wszystkich pozytywnych elementów, jakie otaczają go w codziennym życiu, a których nie zawsze jest w stanie dostrzec. Ze względu na złożoność realizacji celów, ten rodzaj terapii trwać może nawet przez kilka lat.
Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę: Psychoterapia Żoliborz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *