Na czym polega terapia rodzinna?

W przypadku poważnych problemów u dzieci, zdecydowanie najczęściej w celu ich rozwiązania kieruje się całą rodzinę na odpowiedni do problemu rodzaj terapii. Sprawa przedstawia się dokładnie tak samo w przypadku pojawienia się u dziecka anoreksji czy przewlekłych problemach związanych z brakiem jakiegokolwiek porozumienia pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

Jednak w porównaniu do pozostałych państw europejskich, w Polsce terapia rodzina niestety w dalszym ciągu nie jest zbyt łatwo dostępna, a co za tym idzie stosowana znacznie rzadziej, niż wymaga tego sytuacja. Wiele osób nawet jeśli ma taką możliwości, z pewnych przyczyn nie chce korzystać z możliwości, jakie daje terapia. Przede wszystkim panuje dość powszechnych strach przed pójściem na terapię związany z obawą, że psychoterapeuta będzie pacjenta i sposób jego postępowania poddawać surowej ocenie, jeśli będzie ono zupełnie odmienne, od podejścia do wielu spraw, jakie ma osoba zajmująca się prowadzeniem terapii. Nic bardziej błędnego.

Jeśli chcesz zbudować trwały i satysfakcjonujący związek zobacz co oferujemy w tym kierunku. Psychoterapia Warszawa Mokotów. Sprawdź nas.

Psychoterapia polega przede wszystkim na uważnym słuchaniu, bez poddawania pacjenta ocenie. Umiejętnie prowadzona rozmowa w tym przypadku ma na celu wykazanie, co przyczyniło się do zaistnienia danego problemu. Poznanie przyczyny to duża część sukcesu na drodze rozwiązania zaistniałych problemów. W przypadku rozwiązywania dowolnych problemów rodzinnych, dla psychoterapeuty najważniejsza jest obserwacja wszystkich jej członków.

Dlatego bardzo istotne jest, aby w pierwszych spotkaniach uczestniczyli wszyscy członkowie rodziny. Nawet jeśli problem, który za pomocą psychoterapii ma zostać rozwiązany nie dotyczy ich bezpośrednio. Na późniejszych spotkaniach najczęściej pojawiają się te osoby, których przede wszystkim problem poruszany na psychoterapii dotyczy. Psychoterapia największe korzyści odniesie w szczególności w przypadku:

– problemów małżeńskich,
– zaburzeń odżywiania u dzieci,
– problemów wychowawczych,
– konfliktów rodziców z dorastającymi dziećmi,
– problemów wynikających z przewlekłej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *