Czym zajmuje się psychologia?

Kiedy myślimy o psychologu zazwyczaj przed oczami staje nam obraz psychoterapeuty z amerykańskich filmów – poważnego pana w średnim wieku, który wysłuchuje przemyśleń pacjenta leżącego na kozetce. Niektórzy psychologowie wciąż tak pracują, jednak nie jest to już częste zjawisko. Czym właściwie zajmuje się psychologia w XXI wieku?

Aby zostać psychologiem, należy uzyskać dyplom magistra z zakresu psychologii. Studia takie na uczelni wyższej trwają 5 lat. Już w trakcie studiów psychologowie zaczynają się specjalizować w węższych zakresach, które są dla nich szczególnie interesujące. Taką ścisłą specjalizację wymusza fakt, że wiedza z zakresu psychologii jest bardzo szeroka, jednak z drugiej strony dokładne zgłębienie jednego obszaru pozwala na bycie dobrym specjalistą. Psychologowie mogą być teoretykami lub praktykami.

Niektórzy z nich łączą obie te funkcje. Teoretycy pracują jako naukowcy, zazwyczaj pod opieką uczelni wyższej. Kształcą tam studentów oraz przeprowadzają badania, które pozwalają rozwijać wiedzę z różnych zakresów. Psychologowie-naukowcy zajmują się bardzo różnymi dziedzinami, takimi jak emocjonalność człowieka, procesy poznawcze (czyli sposób poznawania świata przez ludzi), rozwój człowieka od samego poczęcia, różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, oraz wiele innych obszarów, które dotyczą każdej dziedziny ludzkiego życia. Natomiast psychologów-praktyków możemy spotkać w wielu, czasem nieoczywistych miejscach.

Jeśli cierpisz na stany depresyjne lub inne trudne stany psychiczne sprawdź naszą ofertę Psychoterapia Warszawa Żoliborz Pomożemy!.

Psychologowie tacy mogą zajmować się psychologią kliniczną, która zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych i ściśle współdziała z psychiatrią, neuropsychologią, która obejmuje diagnozę i rehabilitację osób cierpiących na dolegliwości związane z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, psychoterapią, poradnictwem psychologicznym i zawodowym, psychoedukacją, psychologią zdrowia, która zastanawia się, jakie czynniki sprzyjają utrzymaniu zdrowia przez ludzi, oraz psychologią pracy związaną z rekrutacją odpowiednich pracowników na dane stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *