Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog to osoba, która lubi siebie, jest ciekawa świata, oraz otwarta na innych ludzi. Słuchanie i obserwowanie są jednymi z najważniejszych elementów tego zawodu. Wypowiedzi powinne być świadome, przemyślane i mądre. Każde słowo musi zostać odpowiednio dobrane, które nie zostanie narzucone pacjentowi. One mają za zadanie nakierować jego myśli na dane tory i przemyślenia, działania. Dla psychologa nie są ważne jedynie słowa i wypowiedzi, ale również zachowanie, mimika i reakcja. Muszą być opanowane, spokojne i niegwałtowne, które nie będą peszyć i osaczać pacjenta.

Psycholog to osoba, która zajmuje się psychologią- dziedziną nauki. Jej znaczenie możemy zrozumieć poprzez “psyche“- dusza, “logos“- nauka, czyli nauka o duszy. Psycholog zajmuje się głównie aspektami człowieka, jego zachowaniem. Opisuje i analizuje jego reakcje, zachowanie, a także procesy jakie w nim zachodzą. Zawsze obiektem badań jest człowiek, a dokładnie jego postać psychiczna. Opisywanie, analizowanie pozwala na wyjaśnieniu zachowania człowieka i jego postępowań. Ogólnie rzecz biorąc psycholog zajmuje się stawianiem diagnoz, co wiąże się z szybkim działaniem i postępowaniem w lepszym kierunku.

Szukasz dobrego psychoterapeuty?
Zobacz naszą ofertę: psychoterapia Warszawa Żoliborz

Warto także wiedzieć, że z biegiem czasu zjawiska, którymi zajmują się psycholodzy, ciągle się rozszerzają i różnicują. Jednak cele konieczne do osiągnięcia nie zmieniają się. Są to m. in. odkrywanie tajników ludzkiej natury, ukazywanie bogactwa wewnętrznych przeżyć i wyjaśnianie praw rządzących zachowaniem człowieka, doradzanie, jak radzić sobie ze stresem w danej sytuacji. Psychologowie rozróżniają głównie trzy typu ludzi: jedni- spokojni, powolni, rzadko się denerwują, drudzy- spokojni, ale dodatkowo przygnębieni, osłabieni, natomiast trzecia grupa to ludzie żywi, weseli, lecz skłonni do gniewu i nieprzewidzianych wybuchów emocji.

Dzięki tym podstawowym wiadomościom, możliwa jest dalsza współpraca i rozwiązywanie problemów. Ważne jest także prawidłowe określenie typów i cech temperamentów, co umożliwi dokładniejsze określenie człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *