Psycholog a terapeuta – czy to to samo?

Wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z problemami psychologicznymi, nie wie, do kogo się zwrócić i fakt, że psycholog nie zajmuje się prowadzeniem psychoterapii, przyjmuje ze zdziwieniem. Rozwiejmy więc wątpliwości i pokażmy różnicę.

Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu psychologii. Może później dodatkowo ukończyć studia podyplomowe, a by zostać psychoterapeutą, lub zrobić specjalizację kliniczną, po której będzie pracować z osobami z chorobami i zaburzeniami psychicznymi na oddziałach szpitalnych i nie tylko.

Psycholog a Terapeuta

Psycholog może wystawiać diagnozy psychologiczne (zajmuje się m. in. rozwojem dzieci i młodzieży oraz wydaje opinie potrzebne w niektórych zawodach), a także doradzać osobom w kryzysie i wspierać je. Może także pracować naukowo lub znaleźć zatrudnienie w instytucjach lub firmach, gdzie wiedza psychologiczna znajduje zastosowanie. Nie zajmuje się natomiast prowadzeniem terapii. Do tego potrzeba osobnego przygotowania.

Psychoterapeuta, żeby wykonywać ten zawód, musi ukończyć podyplomowe studia. Nie jest konieczne, aby wcześniej był magistrem psychologii, wystarczy, że ma ukończone dowolne studia wyższe – oraz oczywiście chęć i predyspozycje do prowadzenia terapii. Co ważne, w trakcie nauki i przygotowania do zawodu przyszły terapeuta musi sam przejść psychoterapię. Pomiędzy nim a klientami będzie się wytwarzać szczególna (choć mająca określone, sztywne ramy) więź, ze względu na czas trwania kontaktów. Dlatego też nie może nieświadomie przenosić postaw i problemów z własnego życia na tę relację.

Jeżeli Twoje ciało wysyła Ci sygnały w postaci częstych infekcji, bólów pleców i głowy oraz problemów ze snem – zgłoś się do nas. Psychoterapia Mokotów

Bardzo ważne jest też, aby przez pierwsze lata jego praca podlegała superwizji, czyli nadzorowi bardziej doświadczonego specjalisty. Terapeuta omawia z superwizorem swoje metody i konkretne przypadki z zachowaniem pełnej anonimowości klientów. Istnieje kilka różnych nurtów psychoterapii. Wynikają z różnych podstaw psychologicznych i filozoficznych, mogą kłaść nacisk na indywidualne doświadczenia, na relacje rodzinne, na emocje i doświadczenia albo na przemyślenia. Mogą korzystać z różnych metod prowadzenia rozmowy, eksperymentów behawioralnych, wizualizacji, zadań domowych. Wielu specjalistów, zależnie od bieżących potrzeb klienta, łączy metody z różnych nurtów.

Nieco inną specjalizacją jest terapia uzależnień, również, podobnie jak psychoterapia, wymagająca ukończenia odpowiednich studiów podyplomowych. W każdej sytuacji natomiast warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – terapeuty czy psychologa – którego doświadczenie zawodowe i obszar zainteresowań odpowiadają naszym problemom oraz podejściu do nich. Jeśli niemy, kto nam pomoże – psycholog a terapeuta – wybierzmy się na jednorazowe konsultacje i powiedzmy od razu o swoich wątpliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *