Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Psychoterapeuta to zupełnie inna osoba, pełniąca odmienne funkcje niż psychiatra czy psycholog, dlatego poszukując tego rodzaju specjalisty należy o tym pamiętać. Przede wszystkim poszukując psychoterapeuty należy upewnić się, czy osoba, której chcemy powierzyć nasze problemy posiada stosowną wiedzę oraz certyfikaty, które potwierdzą ją, uprawniając taką osobę tym samym do pomocy innym ludziom.

Jak wiadomo każdy człowiek jest inny, a więc i jego problemy wymagają nieco innego podejścia i odmiennego puntu widzenia. Nie ma dwóch jednakowych sytuacji. Oczywiście możemy poszukiwać psychoterapeuty zaczynając od popytania o opinię wśród rodziny czy najbliższych znajomych. Jednak musimy liczyć się z tym, że możemy nie być aż trak zadowoleni z rozwiązania problemu jak oni. Zawsze najlepszą metodą wyboru najodpowiedniejszego psychoterapeuty, który będzie sobie w stanie bez problemów poradzić z problemem, z jakim do niego zgłasza się pacjent jest odbycie spotkania konsultacyjnego.

Psychoterapia Warszawa Mokotów
Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę!

Pomoże ono nie tylko we wstępnej ocenie metod oraz kompetencji danego psychoterapeuty, ale również w doborze najwłaściwszego systemu prowadzenia terapeutycznych spotkań, aby zapewnić jak największy poziom komfortu pacjenta. Jeśli nie będzie czuł on się dobrze i bezpiecznie, osiągnięcie zadowalających efektów terapii raczej będzie bardzo trudne do zrealizowania. Dobry terapeuta przede wszystkim powinien w pełni akceptować wszystko to, co do niego mówi jego rozmówca. Powinien dawać mu również niezbędne wsparcie, nie oceniając jednak sposobu jego myślenia oraz postępowania, nie udzielając mu również ”złotych rad”. To bardzo ważne w szczególności dla prawidłowego budowania relacji na linii pacjent-psychoterapeuta.

Na wspomnianym już spotkaniu konsultacyjnym psychoterapeuta przede wszystkim musi bardzo uważnie wysłuchać swojego pacjenta, aby możliwie jak najbardziej zapoznać się z problemem, z jakim się on boryka. Tylko dzięki możliwie jak najgłębszemu wejściu w temat możliwy będzie szybki dobór najodpowiedniejszej dla danego przypadku terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *