Sytuacje lękowe – psychoterapeuta

Lęk to uczucie, które każdy z nas doskonale zna. Każdy przecież choć raz w życiu czegoś się bał. Sytuacja się jednak komplikuje, kiedy lęk przestaje być krótkotrwałym i uzasadnionym sytuacją epizodem, a zaczyna przechodzić w często irracjonalny stan lękowy, utrzymujący się przez długi czas i nasilający się w najmniej spodziewanych momentach.

Stany lękowe to zaburzenie, któremu towarzyszą często objawy wegetatywne i somatyczne. Mogą dotyczyć realnych sytuacji zagrożenia, jak np. strach przed pająkami (agorafobia) czy lękiem przed utratą stabilności sytuacji zawodowej, mogą jednak być zupełnie irracjonalne, jak np. fobia społeczna, czyli paniczny strach przed ludźmi. Lęk może przyjąć też formę uogólnioną, może nie dotyczyć niczego konkretnego, a jedynie jakiegoś nieuchwytnego przeczucia.

Skąd bierze się lęk? Najczęściej jego przyczyną są wewnętrzne przeżycia danej osoby, jego emocje, wspomnienia z dzieciństwa, jego relacje z rodzicami w dzieciństwie. To wszystko ma wpływ na naszą sferę emocjonalną i może skutkować wystąpieniem lęków. XXI wiek to wiek natłoku informacji, który powoduje, że paradoksalnie mamy poczucie niewiedzy, dezorientacji. To również może nasilać stany lękowe. Jak sobie z nimi radzić?

Psychoterapia Warszawa Żoliborz
Nowoczesne techniki psychoterapeutyczne. Profesjonalni i doświadczeni psycholodzy.
Sprawdź naszą ofertę!

Niestety, wciąż wiele ludzi próbuje radzić sobie ze stanami lękowymi na własną rękę – uciekając w narkotyki, alkohol lub agresję. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest wizyta u psychoterapeuty. Aby poradzić sobie ze stanami lękowymi, trzeba przede wszystkim odnaleźć ich przyczynę, jakiś bodziec, który je wywołuje. Wówczas jest szansa na jego pokonanie, przepracowanie złych, negatywnych emocji i stworzenie pozytywnego obrazu świata. Oczywiście, pokonanie głęboko zakorzenionych stanów lękowych nie jest zadaniem prostym i szybkim. Wymaga ogromu pracy zarówno od psychoterapeuty, jak i od samego pacjenta, jest jednak zupełnie możliwym celem do osiągnięcia. Psychoterapia jest stworzona po to, by pomagać, nie warto więc wstydzić się prosić o pomoc wykwalifikowanego psychoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *